Το Πείραμα του Ερατοσθένη από του μαθητές του Α2
Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στην δράση «Ερατοσθένης 2024» που οργανώνεται από την ΠΑΝΕΚΦΕ (Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών) .
Στους πρωταρχικούς στόχους της δράσης συγκαταλέγονται: η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών σε μια δραστηριότητα μεγάλου ενδιαφέροντος, η ανταλλαγή των δεδομένων και η διαθεματική προσέγγιση. Η διαδικασία των παρατηρήσεων, των μετρήσεων και των υπολογισμών υπεισέρχεται στη γνωστική περιοχή αρκετών σχολικών μαθημάτων της της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Φυσική, Γεωγραφία, Μαθηματικά, Πληροφορική κ.ά.).
Το Πείραμα που πραγματοποίησε ο Ερατοσθένης συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.
Και φέτος, στην αυλή του σχολείου μας , την 20η Μαρτίου , την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, που χαρακτηρίζεται ως «αρχή της Άνοιξης» και ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης (με αποτέλεσμα η
νύχτα και η ημέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας) , επαναλάβαμε το πείραμα του Ερατοσθένη , στις 12.30 το μεσημέρι.
Συμμετείχαν οι μαθητές της Α2 τάξης του σχολείου μας
και οι εκπαιδευτικοί:
Καραγιάννη Ελένη (Χημικός)
Παπαδημητρίου Παναγιώτης (Μαθηματικός)
Σεμιτέκολος Νικόλαος (Τεχνολόγος)
Βασιλείου Ευαγγελία (Μαθηματικός)
Πελετίδου Σοφία (Μαθηματικός)
Παπαλαζάρου Ευαγγελία (Φιλόλογος)
Ζκούρα Ανδρομάχη (Φιλόλογος)
Δόκου Βασιλική (Φιλόλογος)
Αφού χωριστήκαμε σε 5 ομάδες εργασίας μετρήσαμε την σκιά των ξύλινων ράβδων που προσεκτικά , (χρησιμοποιώντας το νήμα της στάθμης) τους κρατάγαμε κατακόρυφα. Ευτυχώς ο ήλιος βγήκε μέσα από τα σύννεφα την κατάλληλη στιγμή!!!
Κατόπιν , με κατάλληλες μαθηματικές πράξεις ( όπως παλιότερα ο Ερατοσθένης!) υπολογίσαμε την περίμετρο και την ακτίνα της Γης.
Βρήκαμε:
ΟΜΑΔΕΣ | 1η | 2η | 3η | 4η | 5η |
Ακτίνα της Γης R (km) | 6494 | 6463,4 | 6582 | 6464 | 6404 |
Πολύ καλή δουλειά, αν λάβουμε υπόψη την πραγματική ακτίνα R=6371km.
Και συνέχεια….
Την Τρίτη 26 Μαρτίου οι μαθητές του Α2 , στις 10.00 πμ που συμμετείχαν σε διαδικτυακό παιχνίδι γνώσεων Kahoot με τίτλο «Ρώταμε για τον Ερατοσθένη», μαζί με 27 ακόμη σχολεία ( Δημοτικά , Γυμνάσια , Γενικά Λύκεια, ΕΠΑΛ), κατάφεραν να πάρουν την πρώτη θέση!!
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/Messenger_creation_7176486048541621039-767x1024.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-2f98c27bf4ba13705412c573671778b0-V-1024x460.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-15bd2666b0faf13ea0dcacb0dccd51ba-V-1024x460.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-11186ec7dceaa9060fcd5ec65fffd20f-V-1024x460.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-f98f4004efd8be0a0922d10642fb9ea0-V-768x1024.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-c874b0863833dd8a7669857c30f4d0c7-V-768x1024.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-61161e63edb865e3a476ac51d9ba48e2-V-768x1024.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-2d4d3c7c732000c02aed3dd1a9cb4dbe-V-768x1024.jpg)
![](https://3gym-syrou.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-459548b18b5ee345338d7f7b9c6af8d6-V-768x1024.jpg)